جدیدترین یافته‌های انجمن علوم آمریکا

انسان‌ها کرۀ زمین را به لبۀ پرتگاه رسانده‌اند

دنیای سبز تر - 20 شهریور 1397   10:41
پایگاه خبری جهان سبز- بر اساس گزارش پژوهشی جدیدی که انجمن علوم آمریکا منتشر کرده است، انسان‌ها کرۀ مین را تا لبۀ پرتگاه برده‌اند.

به نقل از گاردین، گزارش جدید این انجمن سر و صدای زیادی در رسانه‌ها به راه انداخته است زیرا تصویر تیره و تاری از آینده زمین و بلایی که انسان‌ها بر سر آن آورده و می‌آورند، ترسیم کرده است.
در این گزارش مسیری که کرۀ زمین در حال پیمودن است تشریح شده تا از این طریق بتوان به یک پیش‌بینی واقعی در مورد آیندۀ کرۀ زمین رسید.
یکی از مهم‌ترین مواردی که در این گزارش به آن پرداخته شده است فیدبک (پسخورد) و چگونگی تأثیر آنها بر آب و هوای کرۀ زمین است.
منظور از فیدبک، تغییراتی است که در یک بخش از آب و هوای زمین رخ می‌دهد و به سهم خود به ایجاد تغییرات زنجیره‌وار دیگر می‌انجامد.
فیدبک‌ها بسیار مهم هستند زیرا سیستم‌های طبیعی زمین را بدون اینکه تأثیری مستقیم بر انسان‌ها بگذارند، دچار اخلال می‌کنند.
به عنوان مثال آب شدن یخ در قطب شمال یک فیدبک است. انسان با تولید گازهای گلخانه‌ای باعث گرم شدن کرۀ زمین می‌شود و با گرم شدن زمین، یخ‌ها آب می‌شوند. این پدیده موجب ناپدید شدن پوشش بازتابندۀ سفید سطح زمین می‌شود؛ آب اقیانوس جای سطح سفیدی را که نور خورشید را بازتاب می‌داد، می‌گیرد. آب اقیانوس بر خلاف سطح یخ، نور را جذب می‌کند. بنابراین آب شدن یخ‌ها منجر به جذب هر چه بیشتر نور خورشید می‌شود و همین امر ذوب شدن هر چه بیشتر یخ را در پی دارد. این چرخه هر بار قوی‌تر شده و به سهم خود چرخه‌های بحرانی دیگری را به‌وجود می‌آورد. به‌عنوان مثال ذوب شدن یخ‌ها باعث آزاد شدن گاز متان از لابلای یخ‌ها می‌شود. همین پدیده نیز گرمای زمین را بیشتر می‌کند.
به همین خاطر این فیدبک‌ها را نباید به تنهایی در نظر گرفت، زیرا یک فیدبک منجر به فیدبکی دیگر می‌شود. درنهایت موقعیتی پیش می‌آید که دیگر انسان‌ها هیچ کنترلی روی مهار پدیده‌های مخرب زیست‌محیطی نخواهند داشت.
در حال حاضر چندین فیدبک در سراسر جهان در حال رخ دادن هستند: از جنگل‌های آمازون گرفته تا یخچال‌های کوهستان‌های آلپ.
در این گزارش هشدار داده شده که اگر انسان‌ها به خود نیایند، کرۀ زمین از لبۀ پرتگاه سقوط خواهد کرد.


01